Własne pola ACF

Własne pola

Własne pola

Pola użytkownika, są to pola, które pozwalają na dostosowanie strony do własnych potrzeb i wymagań. Dzięki tym polom można podpiąć dowolną ilość dodatkowych rekordów zawierających informacje do dalszego wykorzystania. Oczywiście najlepiej jest dopisać kilka linijek kodu do motywu potomnego lub dodać do pliku functions lecz można też wykorzystać popularną wtyczkę ACF, która jest niezwykle pomocna. Wtyczka ACF to typowy custom fields, za jej pomocą przejmujemy kontrolę nad treściami zamieszczonymi na stronie oraz otrzymujemy większe możliwości dalszej edycji. Przytoczona wtyczka ACF, którą znajdziesz w repozytorium wtyczek WordPressa, posiada ogromy wybór różnego rodzaju typów pól. 

Instalacja wtyczki

Najprościej, i taką formę polecam, jest przełączenie się do zakładki „wtyczki” i w polu – dodaj nową – wyszukujemy jej w repozytorium WordPressa. Wtyczka ACT do po prostu „Advanced Custom Fields”.  Sprawdzamy czy jest zgodna z naszą wersją WordPresa i wersją języka PHP. Jeśli wszystko OK, to klikamy zainstaluj.  Następnie konieczne jest przejście do zakładki wtyczki i aktywowanie jej.  Po tych czynnościach pojawia się nowa zakładka w menu o nazwie „Własne pola”. 

Dodawanie nowej grupy

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane – pola są łączone w grupy. Pozwala to nie tylko na lepszą czytelność i łatwiejszą konfigurację dodanych przez nas pól, ale pozwala to również na przypisywanie wybranych grup pól do wszystkich bądź poszczególnych typów wpisów. By dodać nową grupę pól, wystarczy kliknąć przycisk „Dodaj nową”, a następnie przechodzimy do konfigurowania swojej pierwszej grupy pól. Jak widać jedna grupa, na potrzeby tego wpisu, została przeze mnie już wcześniej utworzona.

Tworzenie nowych pól

Tworzenie własnych pól jest bardzo intuicyjne i proste, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, jedynie trochę praktyki. Przejdźmy zatem do utworzenia swojego pierwszego pola.
Klikamy niebieski przycisk „+Dodaj pole”.  Rozwinął nam się panel konfiguracyjny własnego pola.

W miejscu „Etykieta pola” wpisujemy nazwę, która będzie wyświetlana na stronie edycji. Najlepiej by ta nazwa kojarzyła nam się z tym, co te pole będzie w sobie zawierało. Niżej mamy „Nazwa pola” – ono uzupełnia się automatycznie bazując na tym, co wpisaliśmy w miejscu „Etykieta pola”. Można to oczywiście zmienić według naszych preferencji, jednak polecam zostawić automatyczną nazwę, jeśli nie jest ona zbyt długa.  Następnie wybieramy jakim typem ma być nasze pole. Wybór jest dość duży, większość z nich jest opisana w dalszej części artykułu.

Po wybraniu typu dla naszego pola, możemy wprowadzić tzw. „Instrukcje” – jak sama nazwa wskazuje, są to instrukcje dla autorów, które będą widoczne podczas wprowadzania danych. Uzupełnianie tego nie jest obowiązkowe. Następnie możemy ustalić, czy chcemy by dane pole było polem wymaganym, a zaraz pod tą opcją mamy kolejną ważną pozycje – „Domyślna wartość”. W tym miejscu podajemy co będzie wyświetlane podczas tworzenia nowego wpisu.

Tworząc własne pole natkniemy się na inne, nieopisane tutaj pozycje do uzupełnienia, jednakże nie są one pozycjami istotnymi czy wymagającymi szczególnej uwagi, można je na spokojnie pominąć, gdyż są one wykorzystywane przy bardziej zaawansowanym używaniu wtyczki ACF, tak więc nie będziemy się tym zajmować w tym wpisie.

Po zakończeniu dodawania swojego pola, klikamy w przycisk „Zamknij to pole” znajdujące się na dole panelu konfiguracyjnego nowego pola.

Wyświetlanie zawartości własnych pól
Pól ACF można używać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest po prostu dodawanie wybranych przez nas grup pól do poszczególnych wpisów w edycji wpisu. Drugim sposobem – moim zdaniem najwygodniejszym – jest odwoływanie się do nich za pomocą kodu php. Poniżej przedstawię podstawowe i najczęściej używane przykłady kodów. Używając ID, możemy także zwrócić nazwę pola czy też rozmiar samego obrazu. Stąd też w powyższym kodzie przy atrybucie alt korzystamy z metody „get_the_title()” i w argumencie przekazujemy metodę zwracającą ID obrazka.

Relacje

Relacje są wyjątkowym typem pól w Advanced Custom Fields. Własne pola o tym typie są bardzo przydatnym i praktycznym narzędziem dla programistów, pozwalają one bowiem na zaawansowane linkowanie do innych stron, wpisów bądź konkretnych obiektów wpisu.

Pole realizacji posiada następujące opcje dostosowywania:

  • filtruj wg typu wpisu – można filtrować wybór wybierając typ wpisu,
  • filtruj wg taksonomii – można filtrować wybór wybierając kategorię wpisu, 
Własne pola ACF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *