Edytor Gutenberg

gutenberg

Jest to zupełnie nowy edytor blokowy w Wordpresie o nazwie Gutenberg, który zastąpił dotychczasowy edytor tekstowy. Nowy Gutenberg to modułowe modyfikowanie całych stron. Każdy z bloków działa niezależnie, może być dowolnie modyfikowany i posiadać własne klasy.  
W ciągu zaledwie kilku dni od chwili oficjalnej publikacji, wtyczka Gutenberg została pobrana ponad 100 tyś. razy. Jednak jak się później okazało, innowacyjne rozwiązania nie wszystkim przypadły do gustu. W edytorze można samodzielnie definiować rodzaje bloków, są to cytaty, nagłówki, separatory czy tabele. Nowością jest dodawanie widżetów społecznościowych. 

Poza możliwością parametryzowania i tworzenia nowych bloków Gutenberg także pozwala na automatyczne dodawanie spisu treści lub dodawanie wpisu na podstawie hierarchii. Oczywiście można także przełączać edytor z trybu wizualnego na tryb tekstowy.  

Sprawdzając opinie użytkowników Gutenberga, dochodzimy do wniosku, że nowy zintegrowany edytor w WordPressie prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Na szczęście coraz więcej jest wtyczek umożliwiających zastąpienie nowego edytora Gutenberg. Na przykład starym i poczciwym TinyMCE, który jest dostępny w repozytorium wtyczek WordPressa. 

Edytor Gutenberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *