Najlepsze wtyczki do WordPress

Które wtyczki warto używać, które są popularne a które po prostu przydatne i funkcjonalne. Postaram się opisać jakie mam zdanie i dlaczego.
System WordPress to bardzo elastyczny system do zarządzania treścią, lecz a także swoje wady. Moim zdaniem dużą wadą jest, że każdy może napisać swoją własną wtyczkę. Oczywiście nie mówię to tym, że dopisujemy własne wtyczki na własne potrzeby. Pisząc dla siebie, wiemy dokładnie co taka wtyczka robi, czemu służy i… z oczywistych względów jest nam potrzebna. Gorzej sprawa przedstawia się gdy potrzebujemy jakiejś nietypowej funkcjonalności i musimy skorzystać z gotowej wtyczki. Pomijając już fakt, że wtyczek, które robią dokładnie to samo jest dziesiątki, jak nie setki to na dodatek czym kierować się podczas wyboru ? Osobiście jestem minimalistą, więc wyznaję zasadę im mniej tym lepiej. Mniej wtyczek to mniejsze problemy, mniejsze obciążenie systemu, mniejsza ilość aktualizacji i mniejsze zagrożenia związane z awariami czy lukami we wtyczkach.

Jednak są takie których sami nie napiszemy, nawet jeśli jesteśmy dobrymi programistami. Mam na myśli wtyczkę do SEO. Niektórzy mówią wtyczkę pozycjonującą, lecz tak naprawdę to wtyczka optymalizująca HEAD i dodając wiele przydatnych w indeksacji elementów.

Osobiście polecam Yoast SEO jest prosta i wygodna w użytkowaniu, choć osobiście używam The SEO Framework. Dziwne prawda ? Yoast SEO jest prosty, przyjazny i ma duże możliwości oraz zaplecze funkcji, ale jak już wspomniałem jestem minimalistą dlatego wybrałem The SEO Framework. To prosta wtyczka, nie obciążą tak mocno systemu WordPress, posiada wszystkie potrzebne mi funkcje a dodatkowo (jeśli ktoś trochę zna się na PHP) to może dopisać własne elementy do tej wtyczki i dostosować ją do ściśle określonych potrzeb. Dlatego wtyczka The SEO Framework jest idealna dla tych co lubią prostotę z bogatym zapleczem funkcji i konfiguracji.

Czyżbym wymienił tylko jedną wtyczkę ? O tak, uważam, że tyle wystarczy. Wszystkie inne wtyczki, które instalujemy są tylko ułatwieniem naszej pracy i nie mają wpływu na funkcjonowanie całej witryny. Więc tyle w zupełności wystarczy jako te obowiązkowe. Z dodatkowych polecam Antispam-bee jeśli nie chcesz co kilka dni kasować całej masy komentarzy. Classic Widgets, osobiście nie podoba mi się Gutenberg wprowadzony od wersji 5.0. I jeszcze jedna dość ciekawa wtyczka Simple Page Ordering, która umożliwia sortowanie wpisów w panelu administracyjnym poprzez przeciągnij i upuść. Niby nic, ale jak przydatna jest to funkcja jeśli masz kilkadziesiąt wpisów lub podstron i chcesz mieć ułożone w odpowiedniej kolejności.

Najlepsze wtyczki do WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *